תוקפנות צייד

כלב תוקפן בתהליך אילוף כלבים

בראש ובראשונה הכלב שיש לכם בבית הוא צייד.

אחת התכונות הכי חשובות שצריכות להיות לכלב בכדי לשרוד בטבע הוא היכולת שלו לצוד.

חלק גדול מהכלבים אוהבים לרדוף אחרי אנשים רצים, אנשים על אופניים, מכוניות, חתולים. ישנם כלבים שלאחר שרדפו והשיגו את מבוקשם הם עשויים גם לנשוך.

תוקפנות צייד שונה מאוד משאר התוקפניות כיוון שהכלב אינו מראה סימני אזהרה לתוקפנות. כלב אשר יש לו תוקפנות ציד לא נוהם או חושף שיניים לפני שהוא מתחיל את התוקפנות, ומכאן הסכנה בסוג של זה תוקפנות.

במשך הדורות פיתחנו  והשבחנו גזעים של כלבים אשר יתאימו לנו למטרות ספציפיות. חלק מהגזעים היו מיועדים לצוד חיות גדולות וחלק מהגזעים היו מיועדים לצוד לחיות קטנות, והיו גם כלבים אשר תפקידו היה לאתר את הצייד.

תוקפנות ציד היא תוקפנות טבעית ונכונה לכלב. הבעיה מתחילה כשתוקפנות הצייד מופנית כלפי אנשים ברחוב או כלפי חיות קטנות אחרות שאנחנו ממש לא רוצים שהכלב יצוד. 

בעת טיפול בתוקפנות צייד חשוב להתחשב במספר גורמים: 

  • גזע כלב
  • הניסיון שיש לכלב בציד

תוקפנות יכולה לבוא לידי ביטוי בכך שהכלב ירדוף אחרי חתולים, חיות קטנות אחרות, או  אנשים רצים, אופניים, אופנועים או כל דבר שזז מהר.

חשוב להבין: יצר צייד או תוקפנות ציד לא ניתן להעלים. לגבי כלבים עם יצר ציד גבוה חשוב לדעת לנתב את היצר צייד לדברים שטובים לנו. במידה ואנחנו לא נדע לנתב את יצר הצייד דברים לדברים שטובים לנו הכלב ימצא את הדרכים למצות את התוקפנות. 

בכדי לטפל בתוקפנות צייד עלינו קודם כל לבצע אבחון מדויק למקור הבעיה. טיפול בתוקפנות שיבוצע רק כלפי הסימפטומים, מבלי שבוצע אבחון בו איתרנו את מקור התוקפנות, עשוי להיות בלתי יעיל. 

עוד בנושא:
Scroll to Top