תוקפנות חסות הגנתית

כלב תוקפן בתהליך אילוף כלבים

כלבים מטבעם הם חיות מאוד חברתיות.

אם היינו משאירים את הכלבים בטבע ולא הופכים אותם לחיות הבית האהובות עלינו, רוב הסיכויים שהינו מוצאים אותם מקובצים בקבוצות קטנות.

אם פרט אחד מהמשפחה היה נמצא בסכנה, האחרים בקבוצה בדרך-כלל היו ממהרים לעזור לאותו פרט. ההתנהגות הזאת נקראת תוקפנות חסות הגנתית, כיוון שהכלבים יגנו על הפרט החלש במשפחה.

כלבי הבית עלולים לגלות את אותו סוג של תוקפנות כאשר הם חושבים שאחד מבני המשפחה נמצא בסכנה.

מה הסכנה שמפניה הם מגנים?

הכלב יכול לשמור על המשפחה שלו מפני כלבים אחרים או מפני אנשים זרים, וישנם גם מקרים חריגים בהם הכלב שומר על אחד מבני הבית מפני בני הבית האחרים.

חשוב להבין שבתוקפנות חסות לכלב ישנו חיזוק פנימי כאשר הגורם המאיים מתרחק , כלומר – כלב הרגיש שהוא הצליח במשימת ההרחקה וההגנה, ולכן ירצה לחזור עליה בעתיד.

תוקפנות חסות הגנתית יכולה להתפתח מהסיבות הבאות:

  • הגדרת תפקיד לא נכונה לכלב: הבעלים רוצים שהכלב יגן אבל לא יותר מידי.  חלק מהאנשים רוצים שהכלב לשמור עליהם מפני איומים, אבל גם רוצים שהכלב יוכל להבדיל בין איום לבין חברים. איך מסבירים לכלב מי מסוכן ומי לא? כאשר אנו לא יודעים להסביר את זה לכלב או כאשר אנו מלמדים את הכלב בצורה אינה נכונה, הכלב יכול לפרש התקרבות של כל אדם או של כל כלב אחר כאיום ולנסות לתקוף אותו בכדי להרחיק את האיום מהבעלים ולבצע את המשימה.
  • תלות לבעלים: כלב אשר תלותי כלפי הבעלים שלו והולך אחריהם כמו צל יכול לפתח תוקפנות חסות בכדי למנוע גישה של אנשים אחרים או של חיות אחרות לבעלים.
  • גזע הכלב: לגזע הכלב ישנה השפעה רבה על תוקפנות חסות. במשך הדורות פיתחנו כלבים שישמרו על הבעלים מפני איום ישיר או עקיף. נכון לימינו רוב בעלי הכלבים אינם רוצים שהכלב ישמור עליהם מפני אנשים זרים, ולא לוקחים בחשבון את גזע הכלב.
  • חוסר הבנה: בעלים רבים מחזקים את התוקפנות של הכלב מבלי להיות מודעים לכך על ידי כך שהם מלטפים את הכלב בכדי להרגיע אותו, ובעצם על ידי כך הם עושים לכלב האנשה. מה שהכלב מבין מאותו ליטוף שהבעלים עושה ברגע שהכלב מראה אגרסיה כלשהיא הוא בעצם חיזוק על ההתנהגות שהכלב הציע. כל התנהגות אשר מחוזקת תלך ותתגבר.

בכדי לטפל בתוקפנות של חסות הגנתית עלינו קודם כל לבצע אבחון מדויק למקור הבעיה. טיפול בתוקפנות שיבוצע רק כלפי הסימפטומים, מבלי שבוצע אבחון בו איתרנו את מקור התוקפנות, עשוי להיות בלתי יעיל.

אל תחכות לנשיכה ולתקיפה הבאה תקבעו פגישה היום ורומן מאלף כלבים ומומחה להתנהגות כלבים יעשה לכם אבחון ויעזור לכם לפתור את המצוקה שלכם

עוד בנושא:
Scroll to Top