תוקפנות פחד

כלב תוקפן בתהליך אילוף כלבים

מה היא תוקפנות פחד בכלבים ומה הדרך הנכונה להתמודד איתה?

תוקפנות פחד בכלבים היא  אחת התוקפניות המסוכנות ביותר. כלב שתוקף מתוך פחד עושה זאת מתוך מצוקה קשה, הוא נלחם על החיים שלו – ולכן ההתנהגות אינו ניתן לשליטה.

כדי להבין את התנהגות הכלב בואו ראשית נבין: מה הוא פחד? פחד מוגדר כתחושה של מצוקה או חוסר נוחות שנגרם על ידי התקרבות של גירוי.

רוב הכלבים הפחדנים יעדיפו לברוח מהגירוי המאיים, אבל מה קורה כאשר הכלב לא יכול לברוח מסיבה כזאת או אחרת (למשל, כי הבעלים מונעים ממנו לברוח מהגירוי ?) במקרה כזה, לא נשארת לכלב ברירה אחרת אלה לתקוף את הגירוי המאיים.

ואיך הפחד והתוקפנות מזינים אחד את השני?

כאשר כלב תוקף מפחד, תוקפנות-הפחד משמשת לו חיזוק פנימי על ההתנהגות התוקפנית. כלומר: הכלב יציג את תוקפנות הפחד בכדי שהגירוי המפחיד יעלם או יתרחק ממנו. הוא ימשיך לעשות זאת ואף יגביר את התוקפנות בכדי להרחיק ממנו את הגירוי המפחיד.

מדוע כלבים מפתחים תוקפנות-פחד?

 הסיבות והגורמים לתוקפנות פחד בכלבים מגוונות:

  • חוסר סוציאליזציה:

חוזר סוציאליזציה, יותר נכון – חוסר חשיפה, היא אחת הסיבות המרכזיות לתוקפנות פחד בכלבים. כלב אשר אינו נחשף בצורה נכונה לגירויים שונים (למשל: כלבים, אנשים, רעשים, מכוניות, מצבים…), יכול לפתח תוקפנות פחד. אנו רואים זאת גם אצל כלבים שבשלבים הקרטיים בתקופות הגורות שלהם מנעו מהם חשיפה לגירויים חדשים, ומסיבה זו הם לא למדו על גירוי מסויים שהוא לא מאיים ומפחיד, ולכן הם פיתחו תוקפנות פחד כלפי גירויים שונים.  

  • חשיפה לא נכונה

להבדיל מחוסר חשיפה, גם חשיפה שאינה נכונה אצל גורים עשויה לגרום לגור לפתח פחד קיצוני לגירוי ספציפי,  או לגרום לגור לבצע הכללה לכל הגירויים אשר היו סביבו ולקשר את אותם הגירויים לפחד.

  • רקע גנטי

לגנטיקה יש השפעה רבה על התנהגות הכלב. כאשר הזיווג נעשה בצורה לא נכונה, מבלי שלא לוקחים בחשבון את התנהגות הורים, או כאשר הזיווג נעשה בין שני הורים פחדנים, הפחד יכול לעבור בצורה גנטית לשגר הגורים.

  • סביבה קיצונית

כלב אשר בתקופות הקריטיות של חייו נמצא בסביבה קיצונית, יכול להכליל את כל הסביבה לסביבה מפחידה וכתוצאה מזה לפתח תוקפנות פחד.

  • ניתוק מוקדם מהשגר או מהאמא

כל גור חייב להישאר עם  השגר (כלומר, הלהקה עימה הוא נולד) ועם האמא לפחות עד גיל 7 שבועות. גור שנותק מהשגר והאם מוקדם יותר מגיל זה יכול לפתח פחד מהסביבה או מגירוי ספציפי, וכתוצאה מכך לפתח תוקפנות פחד.

  • ענישה מוגזמת/אלימות

ענישה  מוגזמת ו/או  אלימות שמופנית כלפי הכלב  ללא למידה נכונה של התנהגות שאנחנו רוצים שהכלב יבצע – יכולה להוביל את הכלב לתסכול, וכתוצאה מזה הוא עשוי לפתח התנהגות התגוננות שתבוא לידי ביטוי בתוקפנות פחד.

  • ניסיון מוקד

ההתנהגות הטבעית והראשונית של כל ייצור בטבע היא לברוח מהגירוי המאיים. לכן, במידה והכלב הצליח להרחיק את הגירוי המאיים באמצעות ההתנהגות התוקפנית (שמקורה הוא הפחד), הוא יכול לנסות את אותה התנהגות על עוד גירויים מהם הוא חושש או שהוא לא אוהב.

איך מטפלים בתוקפנות פחד?

כאשר ניגשים לטפל בתוקפנות פחד קודם כל חשוב לבצע אבחון מדוייק ולעשות אבחנה מבדלת של המקור להתנהגות. כמו כן, חשוב להבין מה העוצמה של תוקפנות הפחד.

רק לאחר האבחון וביצוע האבחנה המבדלת, אנחנו יכולים לקבוע תוכנית שמתאימה לכלב באופן אישי ומדויק בהתאם למקור הפחד ולעוצמת תוקפנות פחד.

אל תחיו בתחושת חוסר ביטחון עם הבן משפחה על 4 שלכם ותקבעו פגישה עוד היום. אצלנו בפנסיון אילוף כלבים רומן מאלף כלבים ומומחה להתנהגות כלבים יתן לכם מענה ופתרון למצב .

עוד בנושא:
Scroll to Top