איך לגשת לכלב בצורה נכונה

כלב

הכלבים הם החברים הטובים של האדם, הם עוזרים לאנשים במגוון משימות. עוד מימי קדם כלבים עזרו לאנשים בציד, בשמירה על רכוש, בחיפוש נעדרים, בחיפוש אמל"ח, מציאת סמים וכמובן לא לשכוח את הכלבים שעוזרים לנכים ולעיוורים. בזכות יכולות אלו הכלב נהיה מאוד פופולארי כחיית מחמד עירונית.
ישנם אנשים שמאוד רוצים ללטף את הכלב לחבק אותו ולהרעיף עליו אהבה, אבל בגלל חוסר ידע עושים את זה לא נכון. דבר זה יכול להוביל לתגובה אגרסיבית מצד הכלב, חשוב גם לזכור שלא כל הכלבים אוהבים חיבה וליטופים. ישנם כלבים שנבהלים מעצם התקרבות של אדם לא מוכר אליהם. אם האדם עוד מושיט לעברם את היד או אף גרוע מכך, מגיע בריצה, בצעקה ובתנועה שנראית בעיני הכלב כמאיימת.
מצב בעייתי נוסף הוא כאשר האדם מתבונן לכלב ישירות בעיניים. פעולה זו בשפת הכלבים מתפרשת כאיום ישיר על הכלב ועלולה להוביל לתגובה תקיפה מצדו .
במאמר זה אסביר איך ניתן להתקרב לכלב ואיך ניתן ללטף אותו בצורה נכונה מבלי להלחיץ ומבלי לגרום נזק לכלב או לאדם. תחילה נפרט לאלו כלבים לא נתקרב בשום דרך או צורה ובטח שלא ננסה ללטף אותם.

כלב שומר

כלב ששומר על הבית או על רכוש בעצם מבצע עבודה שהבעלים שלו הורו לו לבצע. בכל פעם שאדם זר מתקרב לטריטוריה של הכלב, הכלב צריך להתחיל לעבוד ולנסות להרחיק את הפולש מהטריטוריה. הדבר ייעשה במגוון דרכים, הכלב יתחיל לנבוח בכדי לנסות להזהיר את הפולש שהוא ניכנס לטריטוריה שלו, במידה והאדם לא נענה לנביחות לכלב לא נשארת ברירה והוא חייב לנשוך כי הכלב הוא החבר הטוב של הבעלים ורק לאחר מכן באים כל השאר.

כלב שאוכל

הכלב הוא חיה טורפת וגם נטרפת, הכלב ישמור על האוכל שלו מפני חיות אחרות מאחר וללא האוכל ברור לו שאי אפשר להתקיים זהו מצב של חיים או מוות. הכלב יעדיף להזהיר את החיה בסימנים ובשפת גוף וכאשר לא נשארת ברירה הוא חייב לנשוך. אנו כבני אדם (חיות בעיני הכלב) לא תמיד מבינים את הסימנים המקדימים לנשיכה ולאיומים שהכלב מנסה להעביר לנו וממשיכים להתקרב לכלב בכדי ללטף אותו. אנחנו לא משאירים לכלב שום ברירה והוא חייב לנשוך אותנו בכדי לשמור על האוכל שלו .

כלב ברכב

כמו הכלב השומר, הכלב חייב לשמור על הטריטוריה שלו מפני פולשים זרים (הרכב). ברכב אין לכלב לאן לברוח והוא חייב לנשוך בכדי להרחיק את הפולשים .

כלב ישן

כלב כחיה טורפת וגם כחיה נטרפת יכול להיבהל כאשר משהו או מישהו מבהיל אותו ומעיר אותו בפתאומיות, כתוצאה מהבהלה הכלב יכול לנשוך. זו התנהגות המאפיינת מגננה .

כלב משוטט

לכלבים משוטטים יכולות להיות מחלות שונות, שאנו לא מודעים אליהם והם גם יכולים להיות אגרסיביים או פחדנים דבר שיכול להוביל לנשיכה .

כלב ללא מוצא בריחה

רוב הכלבים במצב של עימות יעדיפו לברוח ולא להתעמת במידת האפשר, כאשר אנו מתקרבים לכלב בכדי ללטף אותו ואין לו לאן לברוח, אנחנו לא משאירים לו בררה והוא חייב לנשוך אותנו בכדי להרחיק אותנו ממנו.

כלבה עם גורים

הכלבה תשמור על הגורים שלה בכל האמצעים העומדים לרשותה, גם אם זה יעלה לה בחייה. אסור להתקרב לכלבה שאנו לא מכירים והבעלים לא אישר לנו במפורשות שהיא כלבה לא מסוכנת.

כלב נחיה

כלבי הנחיה עובדים כל הזמן, במידה ואנו רוצים ללטף אותם אנחנו בעצם מפריעים להם בעבודתם. ובכך אנחנו יכלים להכשיל את הכלב בביצוע עבודתו, שהיא כמובן עזרה לנכה.

עד כאן הסברתי לאילו כלבים אסור לגשת, אבל אנחנו למרות הכל רוצים ללטף כלבים הרי הכלב הוא החבר הטוב ביותר של האדם. חשוב לזכור שלא תמיד הכלבים רוצים שילטפו אותם ולכן חשוב לתת לכלב את האפשרות לזוז. איך עושים את זה נכון?
• תמיד לשאול את הבעלים אם אפשר ללטף את הכלב. הבעלים מכירים את הכלב שלהם הכי טוב מכולם. לא מומלץ לגשת לכלב שאין לו בעלים בסביבה או שהבעלים לא הסכים שנלטף אותו.
• לאחר שהבעלים של הכלב הסכים, צריך לערוך היכרות קצרה עם הכלב. תחילה נסתכל עליו וניראה איך הוא מגיב אלינו, חשוב גם לקרוא לכלב בשמו בכדי שלא נבהיל אותו.
• לאחר מכן נאפשר לכלב להתקרב ולהריח אותנו .
• לאחר שהכלב הריח אותנו, ניתן בזהירות ובלי תנועות פתאומיות לרדת למצב שפוף ולא מאיים ולהושיט לכלב יד בתנוחת נתינה (גב כף היד מופנה כלפי מטה)

• כאשר ניגשים לכלב אסור להסתכל לו ישירות בעיניים. כאשר אנו מסתכלים לכלב ישירות לעניינים הכלב מפרש את זה כאיום ישיר ואנו בהחלט לא רוצים להתעמת איתו.
• חשוב תחילה ללטף את הכלב מתחת לראש ולא מעל הראש פעולה שהכלב יכול לפרש כליטוף דומיננטי, דבר אשר יכול להוביל לעימות.
• לאחר שאתם והכלב כבר חברים אפשר ללטף אותו בכל חלקי הגוף, חשוב לזכור שתמיד צריך לאפשר לכלב את אפשרות הנסיגה אחורה.
ליטוף נעים לכולם !

עוד בנושא:
Scroll to Top