מדוע צריך להכין את הכלב להולדת התינוק?

כלב עם תינוק

מעל לכל ספק ניתן לומר כי הולדת תינוק היא אחד הרגעים הכי מאושרים בחיים. ההורים מתכוננים לבואו חודשים ואף שנים מראש, מכינים הכול רק שלא יהיה חסר. עכשיו בואו נבין איך הכלב חווה את אותו המצב. כן, כן, הכלב.מתייעצים עם חברים, משפחה ורופאים בכל נושא עד השולי ביותר שביניהם. יש הורים שלוקחים קורסים להורות טובה וקוראים אין ספור ספרים על הלידה ובעצם על מה לא. ברור שמפלס החרדה רק עולה ככל שמתקרבת לה הלידה וכל התמיכה והייעוץ מסביב לא תמיד עוזרים. לרוב אנחנו נכנסים ללחץ כתוצאה מחוסר הוודאות המוחלטת לגבי העתיד הקרוב. כל הבלגן הזה מתרחש סביבנו ומשבש לנו את סדר החיים למרות שאנחנו מודעים למצב ויש בידינו תשעה חודשים לעכל ולהתכונן לרגע המכריע של הלידה.

מתייעצים עם חברים, משפחה ורופאים בכל נושא עד השולי ביותר שביניהם. יש הורים שלוקחים קורסים להורות טובה וקוראים אין ספור ספרים על הלידה ובעצם על מה לא. ברור שמפלס החרדה רק עולה ככל שמתקרבת לה הלידה וכל התמיכה והייעוץ מסביב לא תמיד עוזרים. לרוב אנחנו נכנסים ללחץ כתוצאה מחוסר הוודאות המוחלטת לגבי העתיד הקרוב. כל הבלגן הזה מתרחש סביבנו ומשבש לנו את סדר החיים למרות שאנחנו מודעים למצב ויש בידינו תשעה חודשים לעכל ולהתכונן לרגע המכריע של הלידה.

עכשיו בואו נבין איך הכלב חווה את אותו המצב. כן, כן, הכלב.

ברוב המקרים אנחנו לא ממש יודעים אך להסביר את הבשורה הטובה לכלב שלנו, ואנחנו חושבים שהוא צריך להבין באופן אוטומטי, שעוד מעט עומד להצטרף למשפחה (ללהקה) שלנו חבר חדש.

במאמר הנ"ל אני אסביר איך הכלב רואה את ההכנות להולדת התינוק, איך הכלב רואה את הלידה עצמה, מה יכול לקרות במידה ואנחנו לא מרגילים את הכלב בצורה נכונה לקראת הגעת התינוק ולמה במקרים מסוימים הכלב פועל באגרסיביות.

הכלב, חי לו בנחת עם בני הזוג, ישן על הספות, לפעמים אפילו מצטרף לישון איתם. הוא יכול להסתובב בלי הגבלה בכל רחבי הבית, מבחינתו הוא המלך הבלתי מעורער של הבית, הכול מותר לו. בדיוק אז, האישה נכנסת להריון, ההורמונים משתוללים, יש התרגשות בכל הבית. בלילות הגבר רץ לקנות גלידה בטעם מלפפון חמוץ (-: ואחרי המתנה מתוחה ומרגשת של 36 שבועות הגיע התאריך המיוחל – יום הלידה. לאחר הלידה הזוג חוזר הביתה עם המלאך הקטן ומכאן מתחיל הסיוט האמיתי של הכלב.

כל תשומת הלב, מטבע הדברים, מתנקזת ישירות לתינוק החמוד. עכשיו מתחילה תקופת הבכי המטורף, לילות ארוכים ללא שינה, מתחים ולחצים בין בני הזוג ועוד – הבית הופך להיות פקעת של עצבים ועייפות.

כעת בואו נראה את אותו המצב דרך עיני הכלב: הלהקה חוזרת הביתה נרגשת לאחר הלידה ומביאה יצור קטן חדש. איזה כיף שהלהקה חזרה הביתה! רגע אחד למה הם לא מתייחסים אליי? מה קרה? הנה אני קופץ מלקק בא לפגוש אותם בדיוק כמו תמיד למה הם מגרשים אותי מה קרה? ומה זה היצור הזה בידיים שלהם, נו טוב אני אלך לישון קצת במיטה שלהם ואז הם יגרדו לי את הבטן כמו שאני אוהב והכול היה בסדר. הופה…למה אסור לי להיכנס לחדר פתאום וליצור הקטן הזה מותר?! מה זה היצור הזה בכלל?! הוא כל הזמן עושה קולות והלהקה שלי נהיית יותר ויותר עצבנית ועייפה מהקולות שלו מה קורה כאן?!

נו טוב אני אלך לישון על הספה בסלון ואחרי זה נלך לטיול ארוך עם כל הלהקה שלי….מה גם על הספה הם לא נותנים לי לעלות מה זה?! הם באמת מצפים ממני שאני אלך לישון על הרצפה מה אני כלב? או הגיע הזמן לטיול הארוך שלי "חומי קדימה תעלה הביתה !!" – מה? למה הביתה? מה עם המשחק שלנו אתה זורק ואני מחזיר? טוב נגיע הביתה נלך לישון. אוף היצור הזה עוד הפעם בוכה והלהקה שלי נלחצת מזה מה זה היצור הזה?

אני עוד אתפוס את היצור הזה הוא ממש השתלט לי על החיים אני צריך להעליםאותו ואז כל הלהקה שלי תחזור להיות כמו שהייתה פעם. רגועה שלווה ונינוחה, אני אוכל לישון איתם, הם יחזרו להתייחס אליי, הטיולים שלנו יחזרו להיות ארוכים ובקיצור כיף חיים. מה שנשאר לי זה לתפוס את היצור הזה ולהעלים אותו.

כאן חברים מתחילות הבעיות. כלבים ואנשים מדברים בשפות שונות, כאשר אנחנו לא יכולים להסביר לכלב מה אנחנו רוצים ומצפים ממנו, הוא יקח אחריות על הלהקה שלו ויעשה הכול, אבל הכול, בכדי להשיב את הלהקה שלו למצב הקודם.

תזכרו שלכל בעיה יש פיתרון. אנחנו רק צריכים לגשר על פער השפות בין האדם לכלב. ילדים וכלבים לומדים לאהוב אחד את השני ולשחק אחד עם השני. הילד מרוויח חבר אמיתי שתמיד היה שם בשבילו ותמיד יקבל אותו כמו שהוא ללא תנאים וישם גם מחקרים שמראים למשפחות של ילדים שגם מגדלים כלבים הילדים מתפתחים יותר טוב.

עוד בנושא:
Scroll to Top