חפירה בחצר

כלב חופר באדמה
כמה פעמים קרה לכם שחזרתם הביתה מיום עבודה עמוס וגיליתם גינה הרוסה? לפני שאנחנו כועסים על הכלב וצועקים עליו, חשוב להבין למה הכלב חופר בגינה ורק לאחר מכן נוכל לגשת לפתרון הבעיה. לבעיית החפירה מספר סיבות וגורמים: שעמום – הסיבה העיקרית והנפוצה ביותר היא השעמום. כלב הנמצא כל היום בגינה, לבד וללא גירויים או משחקים לשחק איתם, ימצא לעצמו את המשחק המועדף עליו בכדי להעביר את הזמן. אחד המשחקים שכלבים מוצאים לעצמם הוא החפירה והרס הגינה. לבעיה זו מספר פתרונות:
  1. הכלב צריך יותר פעילות גופנית וספורטיבית. לאחר שהכלב התעייף, אין לו כבר את הכוחות לחפור לכם בגינה.
  2. ניתן לתת לכלב משחקים שהוא אוהב או צעצוע התנהגותי (ראו קישור – משחקים לכלבים).
  3. מומלץ להגדיר לכלב היכן מותר לו לחפור. נעשה זאת ע"י כך שניקח עצם שהכלב אוהב ונקבור אותה תוך כדי שהכלב רואה ומריח את העצם. ככל שעובר הזמן נקבור את העצם באותו מקום רק יותר עמוק. בכך אנו יוצרים לכלב משחק שמותר לו לשחק באזור שמותר לו לחפור.
  • יצר החופש – הרבה בעלים חושבים שכלבים שחיים בגינה אינם זקוקים לטיול כי הוא הרי כל היום בחוץ וכאן הטעות הגדולה. כלב הוא חיה חברתית ולכן הוא חייב לצאת החוצה בכדי להריח את הסביבה ולסמן טריטוריה. הריח משמש את הכלב, כמו הפייסבוק שלנו, לאינטראקציה חברתית. לפי הריח הכלב יודע מה הסטטוס של הכלב השני, מה הוא אכל בן כמה הוא וכל המידע הנחוץ לו. במידה אנו לא מוציאים את הכלב לטיולים סדירים הוא ינסה לברוח ולצאת החוצה בכדי להשלים לעצמו את החוסרים. טיולים תכופים יכולים לצמצם את תופעת החפירות בגינה.
  • מכרסמים – לכלב חוש שמיעה וריח מפותחים במיוחד, הכלב שומע דברים שאנו לא יכולים לשמוע באוזן בלתי מזוינת. ישנם כלבים שחופרים בגלל שיש רעשי חפירה תת קרקעיים מתחת לגינה הנוצרים ע"י חולדים (המזוהים בטעות כחפרפרות). הכלב מטבעו ינסה לצוד אותם וכתוצאה מכך יחפור בגינה. במידה ויש לכם מכרסמים בגינה והכלב מנסה לצוד אותם, הפיתרון הוא להכניס את הכלב הביתה כאשר אתם לא זמינים להשגיח עליו ואולי אף להדביר את המזיקים.
  • האקלים הישראלי – החום בקיץ הישראלי מגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד. כלבים סובלים כמונו מחום ולכן ישנם כלבים שיחפרו לעצמם בור ולו רק בכדי להתקרר ולנסות לברוח מהחום הכבד. במידה והכלב שלכם חופר כתוצאה מחום, אתם חייבים דבר ראשון להעניש את עצמכם על התעללות בכלב ודבר שני ובמיידי ליצור לו מחסה מוצל ומקום מרבץ נעים וקריר.
  • יחס מהבעלים – ישנם כלבים שחופרים את הבור בנכחותכם בכדי לזכות ליחס מצדכם. אם גיליתם שהכלב חופר בור בזמן שאתם יושבים להנאתכם בגינה, לרוב אתם תגיבו בצעקה או בקימה לכלב. בכך בעצם הכלב עשה את שלו, הוא קיבל את היחס שהוא כל כך זקוק לו. אם הכלב חופר בנוכחותכם בגינה, הפיתרון הוא לתרגל עם הכלב התנהגות רגועה בגינה וכמובן לחזק אותו כאשר הוא מתנהג כראוי ברחבי הגינה.
  • ריח – חוש הריח אצל כלבים חזק פי 40 מאשר אצל בני האדם, הכלבים מריחים דברים שקבורים מתחת לאדמה וברוב המקרים הם ינסו גם להגיע אליהם גם אם זה רק בכדי לספק את יצר הסקרנות שלהם. במקרים כאלה, נגדיר לכלב שטח חפירה מצומצם. מומלץ לקבור לכלב עצם טעימה ועסיסית בפינת הגינה במקום שאתם מחליטים ובכך אנו מגדירים לכלב איפה מותר לו לחפור וגם כתוצאה מהחפירה הוא מקבל תגמול הולם (עצם).
  • הנאה – ישנם כלבים שפשוט נהנים המחפירה עצמה, וזה סוג של משחק עבורם לחפור. גם כאן ניתן להשתמש בשיטת העצם הקבורה מהסעיף הקודם.
תמיד חשוב להתחשב בחושים וביצרים של הכלב ולהבין שהכלב אינו עושה דברים במכוון בכדי להרגיז אותנו. תזכרו תמיד – לכל בעיה יש פתרון ! רומן גורוביץ מאלף כלבים
עוד בנושא:
Scroll to Top