כלבים וילדים

כלב יושב לייד התינוקת

איזה כיף השילוב בין כלבים וילדים! הם משחקים ביחד, מבינים אחד את השני, לילדים יש חבר אמיתי וכמובן התועלת החינוכית שמפיק הילד מהטיפול בכלב.

ישנם מחקרים המוכיחים שבבתים שילדים וכלבים גדלים יחד, הילדים מפותחים יותר מבחינה אינטלקטואלית. לפעמים אף ניתקל במקרים, בהם הכלב שומר על הילד כמו על הגורים שלו עצמו, ולא מהסס לסכן את עצמו בכדי להגן על הילדים.

אז אתם בטח שואלים את עצמכם, איך זה יכול להיות ולמה ישנם מקרים בהם כלבים נושכים ילדים?

לשאלה הנ"ל יש תשובות רבות. בהמשך המאמר אפרט את הסיבות העיקריות לכך.

כמו כן חשוב לזכור ולהדגיש שלא כל כלב ינשך ילד וכלב שעבר אילוף נכון ונחשף לילדים בצורה נכונה, הסיכוי שהוא יתקוף ילד מצטמצם באופן משמעותי.

לפני שאני אמשיך לפרט את הסיבות ואת הגורמים למה כלבים נושכים באופן כללי וילדים בפרט אני רוצה להדגיש כמה כללי בטיחות חשובים:

  • לא משאירים ילד מתחת לגיל 12 לבד עם כלב !!!
  • לא משחקים עם הכלב משחקי מלחמה (במלחמה, תמיד, יש רק מפסידים(.
  •  לא לתת לכלב את שאריות האוכל של הילד, בכדי לא ליצור תחרות על משאב זה ביניהם.

הסיבה הראשונה לנשיכת ילדים היא, שילדים בדרך כלל לא יודעים איך לגשת לכלב ואיך ללטף כלב בצורה נכונה. לרוב ילדים מושכים לכלבים בזנב, באוזניים וצובטים אותם ובכך גורמים לאי נוחות ואף מכאיבים לכלב. דבר זה עלול להוביל לנשיכה חמורה מצד הכלב, הנובעת מתחושת הכאב והרצון להפסיקו באופן מיידי. חשוב ללמד את הילדים שכלב זה לא משחק, אסור למשוך לכלב בזנב ובטח שלא באוזניים. תלמדו אותם שכלב זה בעל חיים מאוד רגיש וצריך להתנהג איתם בעדינות וברכות.

 

הסיבה השנייה היא הגובה של הילדים או ליתר דיוק הגובה שלהם כאשר הם זוחלים או לומדים ללכת. כאשר ילדים זוחלים הכלבים והילדים נמצאים באותו הגובה, ממש עין מול עין. דבר זה, מתפרש בשפה הכלבית כדומיננטית ותחרות על השליטה במעמד החברתי של הכלב במשפחה. חייבים להרגיל את הכלב לילדים, כמו כן צריך ללמד את הכלבים  להתעלם ממפגשים הללו.

 

 

הסיבה השלישית היא התנהגות הילדים ואופי משחקי הילדים. לרוב התנהגות הילדים מאוד קולנית ואפילו צעקנית ואם נוסיף לזה גם את תצורת המשחק של הילדים שמאופיינת בריצות קפיצות וצעקות בטונים משתנים ולפעמים בנוסף לכל זה בכי. הכלב יכול לפרש סוג משחק זה בתור יצור שאפשר לשחק איתו וגם ניתן לצוד אותו.

 

הסיבה הרביעית היא שהילדים לא מבינים שכלב זה לא ילד ואני אסביר. ישנם ילדים שלוקחים לכלב את המשחקים שלו ומתחילים לשחק בהם בעצמם. בהתנהגות זו הילדים יוצרים סוג של תחרות על הצעצועים. כמו כן ישנם ילדים שלוקחים לכלב את האוכל וגם שם יוצרים תחרות על האוכל.

 

הסיבה הכי חשובה היא התנהלות ההורים.למה ההורים? כי הם אחראים גם על חינוך נכון של הילדים וגם חינוך נכון של הכלב. במידה ויש לכם כלב ואתם עומדים להביא ילד לעולם, מזל טוב! אתם יכולים להנות משני העולמות גם יחד, אבל…והאבל פה חשוב, אל תגיעו למצב שהכלב והילד נמצאים בתחרות עליכם, אל תתנו לכלב להרגיש שבעקבות הילד החיים שלו נהיו פחות טובים. לדוגמא: לפני הולדת הילד הכלב ישן איתכם במיטה ואחרי הלידה הכלב כבר לא יכול אפילו להיכנס אליכם לחדר.

לסיכום, לא כל כלב ינשך ילד ויתרה מזאת רוב הכלבים הם באמת החברים הטובים ביותר של הילדים, אבל ישנם גם כלבים שצריכים יותר חינוך והרגלה ליצור הזה שנקרא תינוק, שקופץ, צועק, משתולל, רץ, גונב לו צעצועים ולפעמים גם מושך לו בזנב. חשוב להסביר לכלב שהילד זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לו בחיים.

ע"י חינוך, אילוף נכון וסבלנות, אנחנו יכולים ליצור משפחה מושלמת בה כולם נהנים אחד מהשני באהבה ובצורה בטוחה.

עוד בנושא:
Scroll to Top