תקשורת כלבים, איך כלבים מדברים

שני כלבים יושבים אחד מול השני

בכדי להבין את צורת התקשורת בין כלבים לבין עצמם או בין אדם לכלב, תחילה אנו צריכים להבין את שפתם. כלבים, בשונה מבני אדם, אינם מדברים בצורה ווקאלית (למרות מה שאתם חושבים). כלבים מתקשרים בעזרת שפת גוף ריחות וגם בעזרת נביחות אבל נביחות משמשות בעיקר לתקשורת למרחקים ארוכים. כמו כן, כלבים, בשונה מבני אדם, אינם יודעים לשקר והם לא יכולים מצד אחד להראות התנהגות רגועה ומצד שני לתקוף בזעם חריף. במאמר הנ"ל רומן גורוביץ מאלף כלבים ובעלים של פנסיון אילוף כלבים מסביר על שפת הכלבים המדוברת ביותר. כשכוש בזנב כאן אני רוצה לשבור מיתוס מאוד נפוץ, כשכוש בזנב לא בהכרח מראה שהכלב שמח! כשכוש בזנב מראה לנו אם הכלב שמח כועס או מפחד בכדי להבין מה הזנב אומר לנו צריך להסתכל על מיקום הזנב ומהירות הכשכוש.

ככה כלבים מתקשרים

כשכוש זנב רחב ומהיר – כאשר הכלב מכשכש בזנב במהירות ובהתלהבות, פירוש הדבר הוא שהכלב שמח לפגוש אותנו ורוצה לשחק .אפשר לגשת לכלב,כל עוד הכלב לא מראה סימני לחץ.

כשכוש קל בזנב – כשכוש זנב קל מראה שהכלב רגוע ושלו, לא מוטרד מכלום וגם לא מתלהב, מצב נורמאלי של כלב. ניתן לגשת לכלב בזהירות, חשוב לשים לב שהכלב ראה אתכם מתקרבים וצריך להיזהר לא להפתיע אותו.

כשכוש איטי ונוקשה בזנב (לרוב הזנב מורם כלפי מעלה) -בכשכוש זנב איטי ונוקשה יש להיזהר מאחר והכלב ממש לא שמח לפגוש אתכם, הכלב נמצא במצב אמביוולנטי, הוא מנסה להבין מה מטרתכם. לא כדאי להתקרב לכלב במצב כזה כי הוא יכול לתקוף.

אין כשכוש זנב כלל – הזנב מתוח מעלה כמו אנטנה. כאשר הזנב של הכלב לא זז כלל ומתוח כלפי מעלה, זוהי תנוחה דומיננטית. לא מומלץ להתקרב לכלב, הוא מוכן לפעולה ויכול לתקוף אתכם ללא כל אזהרה נוספת!

כשכוש זנב כל בין הרגליים – כאשר הזנב של הכלב נמצא בין הרגליים, הדבר מראה כי הכלב מפוחד ויש פוטנציאל לתקיפה מתוך פחד והתגוננות. נשיכה מפחד יכולה להיות יותר חמורה מנשיכה מתוקפנות, כאשר הכלב נושך מפחד הוא נמצא במצב של לחימה על חייו.

כפי שהבנתם, כשכוש בזנב לא תמיד אומר שהכלב שמח, בכדי להבין מה הכלב אומר לנו אנו צריכים להסתכל על כל הגוף.   אוזני הכלב  אוזניו של הכלב לא רק משמשות אותו להקשבה, הן משמשות אותו גם לדיבור.

 • אוזניים זקופות מופנות קדימה – הכלב ערני ומסוקרן בדרך כלל יתלווה לזה מבט, הכלב מנסה להבין מה קורה סביבו. זה מצב לפני פעולה, כלב דומיננטי לפני פעולה.
 • אוזניים זקופות ונינוחות – הכלב במצב רגוע, שלו ולא מוטרד – מצב נורמאלי לכלב.
 • אוזניים מתרוצצות מצד לצד – הכלב מוטרד ומנסה להבין מה עלול להגיע או מה הוא צריך לעשות.
 • אוזניים משוכות לאחור בצמוד לראש – הכלב נמצא במצב הססנות וחשש יתכן עוד לא החליט מה לעשות, זהו מצב ביניים.
 • אוזניים משוכות לאחור ומופנות לצדדים – הכלב נמצא במצב לחץ, הכלב לפני פעולה, מוכן לברוח או להילחם. זו תנוחה חשדנית, כלב מפוחד ימשוך גם כן את אוזניו לאחור.

עיניים  העיניים של הכלב הם משדרים חשובים, הם יכולים לשדר לנו פחד או דומיננטיות.

 • מבט ישיר ולא מהסס – מבט של כלב דומיננטי ושולט לא מפחד, לא יהסס להתעמת ולהילחם.
 • הסטת מבט – הכלב לא רוצה להיכנס לשום עימות, זה סוג של סימן הרגעה. הכלב אומר לנו: "חבר אני לא מאיים".

הפה לפה מספר שימושים, הכלב משתמש בפיו בכדי להרגיש, להשלים ריחות חסרים (איברי יעקובזון), לאכול, לשחק וכמובן גם לדבר.

 • פה פתוח מעט ולשון קצת בחוץ – הכלב רגוע ושלו לא מוטרד ולא מאיים מצב רגוע של הכלב.
 • פיהוק – הכלבים מפהקים לא רק כאשר הם עייפים, הכלבים מפהקים בכדי לפרוק לחץ או מתח, כאשר כלבים מפהקים הם עוברים מרגש לרגש.
 • פה סגור שפתיים משוכות לאחור – הכלב נמצא במצב לחץ של לפני פעולה.
 • פה פתוח, שפתיים משוכות לאחור וכל השניים חשופות – כלב מסוכן, זו הפגנת איום ישירה,הכלב במצב קרב מוכן לתקוף במיידי.
 • פה פתוח רק מקדימה (רואים רק את השיניים הקדמיות) – כלב מסוכן ומפוחד, עשוי לתקוף מפחד והתגוננות!

תנועות גוף ותנוחות גוף  כאשר הכלב משדר מסר הוא ישתמש בכל הגוף.

 • קידה – כאשר הכלב קד לפני כלב אחר, הוא מזמין אותו למשחק. זו בבירור תנוחה לא מאיימת.
 • התגלגלות על הצד או על הגב – תנוחת כניעה מוחלטת, הכלב חושף את בטנו. תנוחה המציגה רגיעה לצד השני – "אני לא מאיים".
 • שיער סומר -הכלב במצב לפני תקיפה, מנסה להגדיל את עצמו ע"י ניפוח מימדי הגוף. כלב מסוכן!
 • הכלב שם את הראש או כף הרגל על כלב אחר – תנוחה דומיננטית, הכלב מבסס את מעמדו בלהקה.

כמו שאתם מבינים, הכלב משתמש בכל גופו בכדי להעביר מסרים לסביבה. חשוב להבין מה הכלב אומר לסביבה, בכדי לדעת מה אנחנו צריכים לעשות ואיך אנחנו צרכים להגיב לכל מצב. כמובן שחשוב מאוד להתחשב בגזע של הכלב, ולא להתבלבל בקריאת שפת הגוף. לדוגמא כלב מסוג רייצ'בק ששיערו בגב תמיד סומר, לא אומר שהוא לקראת תקיפה כל הזמן. כמו כן, ישנם גם לא מעט כלבים שקשה לקרוא את שפת גופם בגלל המראה המוזר שלהם שנוצר בעקבות השינויים הגנטיים שנעשו בהם כמו השרפיי – זהו כלב שלא ניתן לקרוא את שפת גופו בגלל הקפלים המוגזמים שיצר השיבוט הגנטי שנעשה בגזע זה. דוגמא נוספת הוא השיטסו[ ששיער מכסה את רוב גופו ולא ניתן להבחין בסימנים בשפת הגוף, כמונו גם הכלבים מתקשים לקרוא את שפת גופם של הכלבים הנ"ל ולכן הם יכולים להגיב בתוקפנות או בפחד ללא הצדקה. בכלבים אשר שיער מכסה את עיניהם מומלץ או לגזור את השיער או לעשות קוקו שימנע מהשיער לכסות את עיניהם. אז קדימה, זה הזמן לצאת החוצה ולהבין מה החברים על ארבע אומרים לנו!

וכמובן אם אתם מתקשים להבין את הכלב שלכם אתם תמיד מוזמנים לקבוע פגישה אצלנו בפנסיון אילוף כלבים ולקבל שיעור פרטי

בהצלחה לכולם
רומן גורוביץ
מאלף כלבים

052-3578136

עוד בנושא:
Scroll to Top