הרס הבית

כלב שעשה בלגן בבית

כמה פעמים זה קרה לכם? אתם חוזרים הביתה אחרי יום עבודה, אין לכם כוח לכלום וכל מה שאתם רוצים זה להיזרק על הספה. אתם נכנסים ואז ומגלים להפתעתכם את הבית הרוס ומבולגן לחלוטין. שנייה לפני שאתם מרימים טלפון למשטרה לדווח על פריצה אתם נזכרים – יש כלב בבית. אל תרגישו מיוחדים, זו אחת הבעיות השכיחות ביותר בקרב בעלי כלבים.

לאחר שגיליתם את הבלגן לא צריך לכעוס על הכלב, תאמינו או לא הוא ממש לא עושה את זה בכוונה. אתם בטח שואלים למה הוא עושה את זה?

להריסת הבית ע"י כלב יש מספר סיבות עיקריות:

  • שעמום – כאשר הכלב רוב היום נמצא לבד בבית ללא שום יכולת לפרוק אנרגיה, הוא חייב לפרוק את האנרגיה הזו בדרך כלשהי. מאחר ולא השארנו לכלב שום משחק לשחק בו (קישור למאמר – "משחקים לכלבים"), הכלב חייב לבחור את המשחק המועדף שבמקרה שלנו הוא הרס הבית ותכולתו.
  • תלות בבעלים/חרדת נטישה – במידה והכלב סובל מחרדת נטישה, הוא יסבול בכל פעם שהבעלים לא נמצא בבית. כתוצאה מכך נוצר מצב בו הכלב נמצא במצוקה נפשית קשה במשך רוב שעות היום בזמן שהוא נישאר לבד בבית. הכלב בשונה מבני אדם אינו יכול לשמור על המתח שהוא נמצא בו ולכן הוא חייב לפרוק את המתח בדרך כלשהי. ישנם כלבים שבוחרים לתת לכך ביטוי בדרך של הרס הבית (להמשך עיון בנושא חרדת נטישה ראו מאמר "חרדת נטישה").
  • חוסר חינוך – אנחנו לפעמים מצפים מהכלב לעשות דברים, שאנחנו הבעלים לא לימדנו אותו בכלל. אחד הדברים השכיחים ביותר שהבעלים מצפים מהכלב לעשות מבלי לאלף אותו היא ההתנהגות הנכונה ברחבי הבית. במידה והכלב לא עבר אילוף בסיסי להתנהגות בבית ע"י הבעלים או ע"י מאלף כלבים, ולא הובהר לכלב איך אנו מצפים ממנו להתנהג בבית, הכלב יתנהג בבית איך שהוא מבין לנכון. לרוב הוא יראה לנכון להתנהג בדיוק כמו שאתם לא רוצים.
  • טיפוס הכלב – ישנם כלבים אוראליים. הכלב האוראלי אוהב ללעוס דברים. במידה ואנחנו הבעלים שכחנו או לא חשבנו להשאיר לו משחק לעיסה כלשהו הכלב יבחר משהו אחר ללעוס (להמשך עיון בנושא משחקים לכלבים מומלץ לעיין במאמר – " משחקים לכלבים").

 

לאחר סקירת הגורמים העיקריים להרס הבית ניתן להבין כי הכלב לא עושה זאת בכדי להרגיז אתכם. חשוב להבהיר כי לכל בעיה מסוג זה יש פיתרון, צריך לאפיין את שורש הבעיה ולתת לה מענה מקיף.

במידה אנו מאלפים את הכלב בעודו גור ניתן יהיה להימנע מרוב בעיות ההתנהגות הללו בקלות.

 

תזכרו תמיד – לכל בעיה יש פתרון !

 

רומן גורוביץ

מאלף כלבים

עוד בנושא:
Scroll to Top