התקופות הקריטיות

לאחר כותרת מפוצצת אני חייב להסביר למה קוראים לזה התקופות הקריטיות. לגור כלבים בדומה לבני אדם יש שלבי התפתחות שונים ואינם ניתנים לחזרה. במידה ואנחנו לא יודעים מהן התקופות הנ”ל אנו יכולים לגרום ללא יודעין לנזק בהתפתחות הגור, או גרוע מכך, להתפתחותו הלקויה. במקרים קיצוניים ניתן אף לגרום לגור חרדות קיצוניות. את הבעיות הללו ניתן למנוע עם מעט הבנה והתחשבות בשלבי ההתפתחות, להלן התקופות:

  • תקופה ראשונה: מלידה ועד גיל 14 יום – בתקופה זו הגור תלוי לגמרי באמו, הגור אינו יכול לשמור על חום גופו ואינו יכול לעשות צרכים ללא עזרתה של האם.
  • תקופה שנייה: מגיל 21-15 יום – בגיל זה הגור מתחיל לפתח את החושים שלו. העיניים והאוזניים פתוחות והוא יכול לראות ולשמוע את הסביבה. למרות זאת גור הכלבים עדיין אינו יכול לשלוט על חום גופו באופן עצמאי.
  • התקופה השלישית: 6-3 שבועות – תקופת הסוציאליזציה הראשונה,

בתקופה זו הגור מתחיל לחקור את הסיבה ולהבין אותה, הגור בונה את הקשר עם הגורים האחרים בשגר. בתקופה זו כבר ניתן לזהות את האופי של הגור.

  • התקופה הרבעית: 12-6 שבועות – תקופת הסוציאליזציה השנייה,

בתקופה זו גור הכלבים לומד תקשורת כלבית, הוא לומד ריסון נשיכה ע”י האם. רק בגיל 7 שבועות ניתן להפריד את הגור מהשגר בגיל זה הוא מספיק מפותח בדי לספק את צרכיו ללא האם. בגיל זה הגור חוקר ומתעניין וקל להרגילו לסביבה חדשה. כמובן שעדיף ומומלץ לחשוף את הגור בתקופה זו לכמה שיותר גירוים.

  • תקופת חריטת הפחד: 12-8 שבועות – כמו שאתם מבינים ישנן שתי תקופות שמצטלבות זו בזו, במידה ואתם מתנהלים בצורה נכונה אין ממה לחשוש. לתקופה זו קוראים תקופת חריטת הפחד מסיבה אחת, בגיל הזה גור הכלבים מתחיל להבין מהו פחד ובמידה והוא נבהל בתקופה הנ”ל בצורה קיצונית הדבר יכול להשפיע על האישיות שלו לרעה ובמקרים מסוימים המצב לא ניתן לשיקום והכלב יהפוך לפחדן סדרתי.
  • התקופה החמישית: 16-10 שבועות – גור הכלבים בונה לעצמו את המעמד החברתי, חשוב להבהיר לו מה מעמדו החברתי במשפחה ולהסביר לו מה מותר ומה אסור לעשות.
  • התקופה השישית: 10-4 חודשים – תקופת הטיפש עשרה

בתקופה זו כמו אצל בני האדם, הכלב בוחן את הגבולות שלו ומותח אותם לקצה, בתקופה זו אנחנו חייבים להחזיר את הכלב לדרך המלך.

  • 14-6 חודשים תקופת הפחד השני – בתקופת הפחד השני, בדומה לתקופת הפחד הראשונה, חייבים להיזהר ולא לחשוף את הכלב לדברים שהוא יכול להיבהל מהם. בתקופה זו הקשר לבעלים מתחזק ואנו חייבים להשקיע בו יותר מזמננו.

 

חשוב לציין שהגילאים שצוינו במאמר הם ממוצעים ומשתנים בין כלב לכלב, בגזעים גדולים תקופת ההתבגרות נמשכת עד גיל 3 שנים.

Tags: , , , , , ,

Trackback from your site.

כאשר מאמצים או קונים חבר חדש לבית, אנחנו מקבלים בן משפחה לכל דבר – כפי שאנחנו מחנכים תינוק שרק זה עתה הגיע לעולם במטרה להפוך אותו לאדם טוב יותר ובעל ערכים וכבוד, כך אנחנו מצפים מהכלב שלנו להיות כלב טוב, מסור, מחונן ומאולף יותר.
ברוב הפעמים שאנשים בוחרים שלא להשתמש בשירותיו של מאלף כלבים זה בעיקר בגלל שיקולים כלכליים.
מדובר על טעות גדולה, היות והכלב שאותו אימצנו או קנינו יחיה עמנו לפחות ל-15 שנים הבאות (שיזכה לחיים ארוכים).
כאשר אנחנו לא עושים אילוף כלבים אנחנו בעצם מוותרים על כלב שהיה יכול להיות הרבה יותר טוב עבורנו ועבור משפחתנו.
רומן גורוביץ הוא מאלף כלבים במרכז ומומחה בטיפול התנהגותי לכלבים , והמטרה של רומן היא לייצר תקשורת ברורה ונכונה בינך- הבעלים, לבין הפרטנר שלך- הכלב.
מהניסיון של רומן, אין דבר כזה כלב לא טוב, יש כלב לא מחונך- ואנחנו מתחייבים להקנות לכלב שלך שפה והרגלים שיהפכו את האינטראקציה בינך לבינו לקלה, נעימה והרמונית יותר.
רומן משלב את כל האלמנטים הנדרשים לחינוך טוב יותר של גורים וכלבים לכל מטרה אפשרית.

לתהליך החשוב הזה אנחנו מביאים אתנו:

ידע זה כוח– ניסיון רב בעבודה עם כל סוגי הגזעים והגילאים עם שיטות האילוף והטיפול המתקדמות בתחום.
תפור למידותיך– אנו מתאימים את שיטת האילוף והטיפול ספציפית עבור צרכי הכלב שלך ובונים את המסלול היעיל והאפקטיבי ביותר.
אין סימני שאלה– תוך מפגש אחד נדע לאבחן אם נדרש אילוף כלבים בסיסי או מדובר בטיפול התנהגותי לכלבים.
יש לך את זה– ניתן לך ולכל בני ביתך כלים פשוטים וקלים ליישום ונוודא שהם עובדים בשטח.
לא לשווא הכלב הוא חברו הטוב של האדם, חיים במחיצתו של כלב משתף פעולה הינם חוויה מדהימה ומהנה לכל הסובבים ובמיוחד לכלב עצמו.
לעוד מידע על אילוף כלבים במרכז התקשרו כעת או השאירו הודעתכם ונחזור אליכם היום.